Ali Murat Vural

 Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nden mezuniyeti sonrası aynı üniversitede Araştırma Görevlisi oldu. Başbakanlık bursu ile ingiltere’de London College of Communication’da ve daha sonra da Loughborough University of Technology’de Yüksek Lisanslarını tamamladı. 1996’da Doktor. 1997’de Yardımcı Doçent, 2002’de Doçent, 2007’de Profesör oldu. Halen, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesidir. 

Üniversitedeki Lisans ve Lisansüstü derslerinin yanısıra, İstanbul Üniversitesi Bilim ve Araştırma Politikaları Koordinasyon Kurulu Üyeliği, Akademik Yükseltme ve Atama Komisyonu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Dekan Yardımcılığı, ConnectIst Bilim Dergisi Editörlüğü ve İstanbul University Press İcra Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. 

Ayrıca, Milli Savunma Üniversitesi Hava, Kara ve Deniz Harp Enstitülerinde Kurmay Subay Yetiştirme Programları öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. 

Vural’ın; iletişim, siyasal iletişim, etik, medya, kamuoyu, iletişim ve algı yönetimi alanlarında yayımlanmış pekçok kitap, makale, bildiri ve konferansları ile yurtiçi ve yurtdışında ödüllendirilmiş çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. . 

Son 15 yıldan bu yana odak çalışma alanı ve araştırmalarını İletişim ve Algı Yönetimi üzerinde yoğunlaştıran Vural, son iki yılda; “Medyada Kadın Temsili”, “Yeni İstanbul Havalimanı İsimlendirme ve Konumlandırma Projeksiyonu, “Genç Kuşaklarda Bitcoin Algısı”, “Genç Kuşaklarda Banka ve Bankacılık Algısı”, “Türkiye’de Sigorta ve Sigortalılık Algısı” araştırma projelerini yönetmiş ve yayınlamıştır. 

Halen, Türkiye İhracatçılar Meclisi Türkiye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Etik ve İtibar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Daha İyi Yargı Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Davos Dünya İletişim Forumu Yönetim Kurulu Üyeliği / Türkiye Direktörlüğü, Uluslararası Sosyal Bilim Araştırmaları Derneği Bilim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. 

Vural, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, AFAD, TRT World gibi pek çok kamu kurumu ve özel şirkete Stratejik İletişim Yönetimi konusunda danışmanlık yapmıştır.