Ufuk Sönmez

1971 yılında İstanbul’da doğdum. Ortaöğrenimini İstanbul İtalyan Lisesi’nde, yükseköğrenimimi Uludağ Üniversitesi İktisat ve İstanbul Üniversitesi’nde İşletme dalları üzerine tamamladım.

Profesyonel iş hayatıma 1995 Heidelberg firmasında satış temsilcisi olarak başladım. İlerleyen dönemde Satış Müdürlüğü görevini üstlendim. Türk Telekom Mobil Hizmetlerin Aria olarak faaliyete başladığı 2000-2004 yılları arasında sırasıyla Satış Eğitmeni ve Satış Planlama Yöneticisi olarak görev yaptım. 2001yılında İtalya’da Telecom ItaliaMobile firması tarafından düzenlenen Logotel Satış Akademisi programını tamamlayarak, akredite eğitmen oldum.

Takip eden süreçte Sabancı Holding’in teknoloji alanındaki start-up yatırımında Satış Operasyon Müdürü olarak çalıştım. Borusan Holding’in telekom alanındaki organizasyonunda Dağıtım Kanalları ve Kurumsal Bölgeler Satış Müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra, Vodafone’da Kurumsal Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü pozisyonunda görev aldım. Planlama, Pazar ve rekabet analizi, kampanya yönetimi, marka birlikteliği, büyük müşteriler ve KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi gibi asli sorumluluklarının yanı sıra, Çözüm Ortakları çalışanlarını kapsayan V-PRO adındaki sadakat programı ve CRM altyapı projesinin hayata geçirilmesine liderlik ettim.

2011 yılından itibaren Finlandiya menşeli, yazılım bazlı strateji ve iş simülasyonları firması Cesim’in Türkiye ve Azerbaycan operasyonlarından sorumlu; yönetici, eğitmen ve danışman olarak görevine devam etmekteyim. Bu süreçte, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere, Türkî Cumhuriyetler genelinde üretim ve hizmet sektörlerindeki firmalara yönelik projelerde kıdemli danışman/eğitmen ve proje yöneticisi olarak yer aldım.